Vjerski turizam i biznis, i prepisivačina u dva čina: U Neumu, Dubrovniku, Starigradu..­širom Lijepe Naše, sveštenici kao hodže džamijske prostore – rentaju crkvene

 

Nevjerovatno je kako se ‘Božji službenici’ i sluge slabo razlikuju po konfesijama. Dapače, sve više liče jedni drugima, a posebno ih spaja vjerski turizam i lova usljed čega su zajednice postale jedne od profitabilnijih firmu u državi BiH i šire u Regionu.

Ne bi to bilo šokantno, kako to voli reći Senad Hadžifejzović da su kao ostale firme obavezne plaćati porez i doprinose, da posluju po državnim a ne vjerskim propisima i da nemaju privilegije o kojima građanske, državne ili privatne kompanije mogu samo sanjati. Ovako, ‘odvojene o države’, sa silnim dotacijama iz budžeta države, Kantona i opština i oslobođene državnog nameta-poreza, prave su oaze vjerskog biznisa i prihoda.
Kad su mediji objavili kako u Neumu na jedinoj bh morskoj obali uz samu pučinu Jadrana sveštenik u crkvi Svetog Nikole iznajmljuje apartmane, prva asocijacija na tu vijest dođe Islamska Zajednica BiH. Ona naime, ne samo da iznajmljuje munare džamija za repetitore i signalne uređaje bh Telekoma, naplaćuje ulaz turističkim grupama u posjeti džamijama koje su listom pod zaštotom spomenika države, ne samo da gradi islamske hotele, restorane i halal banke i pijace te stambene zgrade i studentske domove, ne samo da je oslobođena plaćanja poreza i čak troškova dozvola za gradnju ili javne infrastrukture na nekim lokacijama i da se vlast državi nadmeće i takmiči ko će više im para dodijeliti, ova vjerska zajednica još renta, iznajmljuje i imovinu koju je dobila na poklon za potrebe vjernika i džemata (tzv.vakuf ili Božje dobro) uz naknadu.
I još se tim hvali, reklamira i promoviše ovakvu nemoralnu pa i nezakonitu rabotu, u šta je skrenula i islamske praznike ‘brendiranjem’ Ramazana kao turističkog ‘branda’ uvodeći vjerski i halal turizam u glavne grane svoje djelatnosti.

Na isti način su to odradili i u crkvi Svetog Nikole u Neumu gdje su pokraju ulaza postavili tablu sa natpisom ‘Zvijezde mora-apartmani’, do kojih se dolazi kroz stražnji dio crkve. Osim table, ovaj biznis promovišu i putem web stranice sa cjenovnikom : 500 metara od mora, studio od 22 m2 – 99 eura po noćenju, veliki apartman od tri spavaće sobe sa balkonom površine 165 m2 naplaćuje se 916 eura za četiri noćenja. Naravno, malo ‘zdravo Marija’, malo više zdravo ‘evrići’ i eto korisnog sa ugodnim. Uz cijene ima i parking i WF, navalite nacijo. Pomolite se Bogu koji je ustupio mjesto turistima sa dubokim džepom.

Čista prepisivačina ‘bismillah biznisa’ od Reisa, iako Biskup u Zagrebu tvrdi da je to ‘normalno’, jer ‘mora se od nečega živiti’. Mora se  i uživati a kad ti već država daje, nisi lud da odbiješ. Slične rabote su zabilježene i u Dubrovniku gdje časne sestre iznajmljuju sobe, i u Starigradu također, u Paklenicama …

Ova crkva u Neumu, kakve li slučajnosti pripada Župi ‘Gospe od zdravlja’ gdje se vidi i simbolika reklame za apartmane ‘Zvijezde mora’. Čist vazduh, morska hrana i krunica pride, ne može bolje. Da pukneš od zdravlja.
Kao što puca ‘stajlingom’ i ovaj sveštenik Mladen Šutalo na slici koji tvrdi da su apartmani upisani u njegov vlasništvo a nisu. Crkveni su. A on ‘Božji sluga’ i laže.

P.S. Poslije ovoga postaje mnogo jasnije zašto Reisove muftije iz Neumske Županije a po fetvi sa Kovača, prekopavaju morske plaže nešeg mora i stare Otomanske knjige i mape potpomognuti medijskim poslasticama tražeći temelje ili bilo kakav ‘išaret’ od kamena da je tu nekada bila džamija ili stećak pa da se krene sa ‘kulturnim centrom’ na plaži, sa ‘poluzvijezdama’ morske ljepote.

photo : crkva u Neumu, rentanje apartmana, sveštenik Mladen Šutalo, arhiv