Armin Berberović umalo ‘novi’ Semir Efendić : vlast se ‘razradila’ zbog sebe, ne zbog žrtava ‘tatinih sinova’ koji ubijaju građane Sarajeva u ‘saobraćajnom terorizmu’

 
Nakon još jedne u nizu tragedije na ulicama glavnog bh grada u kojoj je život izgubila mlada doktorica iz Bihaća Azra Spahić (doktori se bore za život još jedne djevojke, treća žrtva je van životne opasnosti), vlast Grada i Kantona Sarajevo se ‘razradila’. Vanredna sjednica, patetična pisma i saučešća, obećavajuće dodatne kamere, pojačana kontrola na ulicama, najavljene peticije i ‘protesti’.
Podsjećamo, Armin Berberović je utrkom, bez vozačke dozvole i pod uticajem alkohola odnio još jedan mladi život svojom silom, bahatošću i nevjerovatnom ravnodušnošću vlasti, još jedan od ‘tatinih sinova’ je potvrdio da su takvi iznad zakona i da je jedini i pravi krivac za ovu tragediju sistem i niko drugi. Vlast, dakle, policija, sudovi i tužilaštva. Poprilično i građani Sarajeva jer to godinam tolerišu, ali o tome je izlišno govoriti, i ovog puta će se kao i svaki put ranije u sličnim situacijama izvikivati parole, pisati peticije i sve će opet ostati po starom. Do slijedeće tragedije. Kasno i licemjerno.

Ovaj, već se može reći, ‘saobraćajni terorizam’ po ulicama Sarajeva (a i širom BiH) je ušao u fazu kada se prozivaju i vlast i njen organi, stoga naknadna ‘pamet’ koju vlast poduzima je samo u cilju pranja i spašavanja obraza kojeg je vlast davno izgubila. I, naravno, ovo je klasičan ‘saobraćajni teror’ nad pješacima i šetačima koji nisu samo ugroženi na pješačkim prelazima već i na trotoarima. Kojeg su vlasti ‘kažnjavale’ slabo ili nikako, zbog čega su krive koliko i ovaj nadobudni ubica iza volana ‘mercedesa’.
Brojni su primjeri saučesništva u ovim ‘saobraćajkama’ sa smrtnom posljedicom, poslednji medijski dobro popraćen slučaj je nama odlično znan. Podsjećamo na 2016. Sanjin Sefić bogata i razmažena bitanga porijeklom iz Sandžaka usmrtio je Selmu Agić (1995) iz Bugojna i Editu Malkoč (1996) iz Bosanske Krupe, da bi pored silnih agencija i policijskih struktura zdimio u Srbiju odakle je naknadno izručen i nakon dvije godine advokatskih natezanja i farse jedva osuđen na 14,5 godina.
Međutim ni takva tragedija nije opametila ni vlast ni njene organe, svakodnevno svjedočimo ovim ubicama za volanom a svi se ‘prave’ finim, svi  rade po zakonu, a nigdje ni finoće ni zakona.

Kazne za ova krivična djela koje sudovi izriču su i smiješne i žalosne i obično se to riješi ‘nagodbom’ i ‘priznanjem krivice’ između tužioca i optuženog što Sud aminuje. Kod Suda za prekršaje najčešće malim kaznama. Koje se slabo ili nikako naplaćuju pa stoga je i efekat izrečeni kazni nikakav.
Po zadnjim podacima iz Registra naplaćenih kazni od prošle godine iz domena saobraćaja, preko 369.000 KMa je još uvijek ne naplaćeno, dok je privremeno oduzeto 67 vozila. Mnoga oduzeta vozila su ‘preko štele’ u tišini nako što se ‘stvar slegne’ vraćena pa nije uopšte čudno što svaki dan nema mrtvih i povrijeđenih. Imali smo i imamo  slučajeve da ovakvi divljaci vozači divljaju i ispred škola u kojim slučajevima vlast opet nije ništa poduzela, čak ni promjenu saobraćajnog znaka ili postavila tzv. ‘ležeće policajce’ da ublaže moguće tragedije. Prema istim podacima jedan vozač iz Sarajeva (Opština Stari Grad) duguje čak 267.000 KMa, jedan je pak ‘bolji ‘ i dužan je ‘samo’ 26.000 KMa neplaćenh kazni. Stoga se s pravom  može tvrditi da je vlast školski primjer saučesništva u ovom saobraćajnom teroru stanovnika Sarajeva.

Ubica i bitanga Armin Berberović je onda samo produkt ignorantske i koruptivne vlasti, ništa manje ni više. Koja tek nakon gubitka mladih života obećava da će ‘sve učiniti’ da se saobraćajna kultura grada popravi. Kao što znamo iz iskustva, velika većina toga će i ostati samo to : prazno obećanje, magla i prašina. Jer i u vlasti ima onih koji su kao Berberović zaštićeni zakonom za ova krivična djela.
Podsjećamo, Semir Eefendić predsjednik SBiH i načelnik opštine Novi Grad, u saobraćaju je usmrtio jednu staru osobu 2018. a tužilaštvu je trebalo dvije godine da podigne optužnicu. Međutim, za spašavanje načelnika trebalo im je puno manje. Uz saglasnost tužioca Sud mu je dao ‘uslovnu osudu’ a ne zatvor, tako da onako zdrav i ‘rumen’ može opet juriti i gaziti po cesti. Da bude parodija žešća, i rodbina ubijenog u ovom udesu ‘svjedočila’ je u korist Efendića’, tražeći milost o Suda, jer je Efendić prije suđenja uposlio jednog člana porodice u ‘svojoj’ Opštini.
Da je bilo malo više sreće, i ubica Berberović bi pored ovakvih svojih ‘sposobnosti’ postao kao i Efendić : političarem. I imao bi isti tretman, ali eto, nije osvojio dovoljan broj glasova. Naime, ovaj saobraćajni terorista i bandit je na lokalnim izborima 2020. bio na listi za opštinsko vijeće opštine Stari Grad ispred stranke Envera Bijedića odmetnutog SDPovca. Koji se sada bakće i švercari sa velikim strankama sa svojom minornom strankom ‘Socijaldemokrati’ BiH’ iza koje stoji Zlatko Lagumdžija. ‘Novopečeni’ bh ambasador po izboru Denisa Bećirovića, kao strateg i mentor Bijedića u pozadini.

******
Po islamu, alkohol je veći porok od svinjetine ali po ‘stanju na terenu’ to nije tako. Zadnji popis stanovnika i vjernika 2013 je propali posao : loče se i pije na sve strane, a prema tom popisu smo 99 % vjernici.
Saobraćaja kontrola u Sarajevu poslije ove zadnje tragedije otkrila je preko deset vozača u pijanom stanju u jednom danu, što nam opet govori da nešto sa popisom ne štima.
Ali, ne štima ni u Islamskoj Zajednici jer se po ovoj tragediji nije oglasio ni jedan ‘ured’ ili ‘direkcija’ Reisa Kavazovića sa njegovim muslimanskim dušebrižnicima. Umjesto o ovoj tragediji, čuvar dinastije Izetbegovića SDA političar hodža Kavazović javio se sa odbranom uhapšenih Bošnjaka, načelnika i ambasadora. Stao je u odbranu pijanog sistema.
photo : ubica u saobraćaju Armin Berberović na izbornom plakatu ‘BH Socijaldemokrata’ Envera Bijedića 2020 godine, arhiv