Sve što su pojeli i popili bh predstavnici na molitvenom (do)ručku u Washington DC 02. februara ove godine – izašlo nam je na nos

 

Iako su iz ureda po bh medijima frcale vijesti o ‘značajnim susretima’ i ‘diplomatskim uspjesima’ naših predstavnika na ovogodišnjem tradicionalnom ‘molitvenom (do)ručku’ u USA Washington DC, bio je to ‘vašar taštine’, kiča, naprđivanja, krkanluka i nastavak naše bh diplomatske promašene tradicije.

Nakon što su se dobro napapali i popili, tri člana bh Predsjedništva su se uslikali i ‘sastali’ sa zamjenikom savjetnika za nacionalnu sigurnost (Jon Finer) pa sliku proglasili ‘značajnom’ kao da su se sastali sa ministrom ili sa Joe Biden-om, a onda su otpočeli seriju još ‘značajnih sustreta’. Sve sa zamjenicima i pomoćnicima zamjenika, nastao je pravi stampedo u bukvalnom ‘hvatanju’ slika sa kongresmenima, senatorima ili predstavnicima američke administracije po hodnicima, stepenicama ili uredima, sa kojima su se susretali nedavno prije u BiH. Slike ispred Bijele Kuće i Kongresa ili na marginama bezobrazno su plasirali i pripisali svojoj važnoj diplomatskoj misiji iako svi znamo ko je sve pozvan na ovaj američki tradicionalni događaj, gdje je pozivnice dobilo preko 3000 uzvanika te da to nema nikakve veze sa diplomatijom.
Stare bolesne navike su odmah istresli na stol svađajući se pred javnošću i Amerikancima.
Denis Bećirević je optuživao Dodika a hvalio patetično ‘svoje napore’ u priključenju NATO programima i EU, Željka Cvijanović mu je ‘žestoko replicirala’ braneći stavove Republike Srpske, dok je Željko Komšić od jela i vina zamro. Niti je šta rekao niti je šta napisao, niti se oglasio njegov kabinet u Sarajevu.

Onda je Bećirević dao jedan intervju za VOA (Glas Amerike) gdje smo vidjeli već viđenu kičastu i tugaljivu njegovu paradu, partnerstvo sa Amerikom i borbu za suverenu državu BiH, na što su odmah reagovali Željka u Americi a Dodik kod kuće, sve u skladu sa Sporazumom SNSDA i ‘osmorke’, pa je poput ranijih bošnjačkih predstavnika krenuo u obilazak džemata i bošnjačkih udruga.
‘Sastao’ se sa predstavnicima ‘Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike i Canade pa su se fotkali i tabirili stare poznate stavove ovog džematskog krovnog udruženja, onda je Denis ‘posjetio’ još takvih i sličnih. Nekakva udruženja ili Fondacije ‘Bheart’ i ‘New England Friend of Bosniaks’ (čiji puleni su došli makasuz iz države Massachusetts gdje im je ležište i sjedište) koji u USA organizuju ‘bosanske škole’ uz debelu naknadu, da se ‘ne zaboravi porijeklo i identitet’, dok je Željka Cvijanović trknula na Floridu u Nort Port da prisustvuje crkvenom skupu i srpskom festivalu, gdje je (opet) ručkala, pohvalila kuhara i popa i slala poruke o brizi Republike Srpske za sve Srbe, ma gdje bili.
Željko Komšić se tajno sastao sa jaranom Emirom Ramićem ‘akademikom’ Mumaera Zukorlića koji ovog februara jezdi po džematima Amerike uz bijele ahmedije i po utvrđenom planu i programu džemata, hafiza i pjevača ilahija i kasida pripremajući se se za ‘kulturne događaje’ uz Reisa za Ameriku ef. Ćemana (džematska druženja u periodu od 10 do 20 februara 2023. u državi Pennsylvania, ulaz $70.00), koji inače ‘izučava’ genocid u džamiji u Canadi grad Hamilton, u svojoj udruzi pompezno nazvanoj ‘Institutu za izučavanje genocida’, koja udruga je bila domaćin Komšićevog ‘zvaničnog’ putovanja u Canadu u vrijema corone prije dvije godine.

Raspjevana i razigrana Benjamina Karić je također nakon žderačine posjetila načelnicu distrikta Washington DCa (Muriel Bowser) sa ‘genetski predodređenim’ prdsjednikom gradskog Vijeća Sarajeva Jasminom Ademovićem mladim ‘AID’ovcem, uz sliku na ‘fejsu’ i tvrdnju kako je ‘ovo pvi put da se Sarajevo zbratimi sa ovim gradom’, što je notorna laž : to je još prije nje ‘zbratimio’ načelnik Abdulah Skaka, ali vesela Benjamina je dijelila gluposti i sarajevske zlatnike uz slike, što inače zna da radi.
Niko se nije dosjetio da posjeti bh ambasadu i konzulat u Americi, u onu iz Srbije je svratila Željka Cvijanović samo da se uslika i da pokaže šta je njoj država BiH. Osim našeg ‘bh brenda’ – svađe i kiselih faca, Amerikanci nisu ništa mogli vidjeti što ne znaju već odavno.
Ni ‘D’ od diplomatije, čisti bosanski ili bošnjački hrkljuš. Sa primjesama srpskog.
Za razliku od prethodnih molitvenih ručkova i doručaka, na ovom se nije govorom čak obratio ni ‘dragi’ Joe Biden. Valjda zaboravio ili prespavao, umjesto njega, govorio je neki njegov ‘zamjenik’.
A kome su, zašto su, te kako se molili ‘naši’ predstavnici, to ni sami Bog ne zna.
Bh sramota. Žali bože para za njihovu trodnevnu ekskurziju.

photo : slika na hodniku, članovi bh Predsjedništva Željka Cvijanović, Željko Komšić i Denis Bećirević, domaćin hodnika je Jon Finer (u sredini sa bradom), zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost, arhiv