Ovakvim naslovom ‘igramo’ se ne’Slobodne Bosne’. Zašto da ne, kad nam umjesto državne diplomatije svako drvi politiku : od Munire Subašić i Hanke Bićo Grabovica, Đemile Talić Gabriel i Diane Jenkins (hoću reći Sanele Ćatić kako joj je pravo ime) pa preko baronese Arminke Helić i najnovijeg diplomatskog otkrića Amre Šabić El Rayess. Ali, jasno k’o dan-nije ohladio vlast u BiH, njima niko ništa ne može.

 

Znanje jest krHko
Nema gluposti do sopstvene budalaštine ali ‘znanje jest krhko’ što bi rekli slavni i vječiti ‘Nadrealisti’ Nele i Đuro. Čija je još poznatija ona : ‘ne obra se bostan dok šljive ne popadaju’. Zato ne treba nikoga začuditi stanje u BiH ko iole ‘miriše’ politiku bh uhljeba i kriminalaca, ali im zato treba uljepšati dan podsjećanjima na njihova nedjela, svaki slijedeći novi dan kao što oni čine nama. Hoću reći ovo : umjesto da se za državu BiH lobira na pravom mjestu i u pravo vrijeme sa ovlaštenim državnim predstavnicima, život bi nam bio kudikamo bolji i sa više nade. Ovako, ‘čekati šljive’, nema druge.
Jer, lobističku i ‘zaštitiničku državnu’ akciju odavno smo prepustili silnim ‘patriotima’, borcima iz dijaspore i onima kod kuće u zavičaju, spisku odlično plaćenih nadrilobista i nadri zaštitnika u podnaslovu mogli bi komotno proširiti i sa ovim tipovima. Reufom Bajrovićem-predsjednikom nekakve fantomske udruge ‘Američko-evropska Alijansa’, Emirom Suljagićem-direktorom najpoznatijeh bh groblja, pa onda silnim i’institutima’, ‘vijećima’ (kako onima obične tako i onima ‘akademske’ provijencije) , ‘fondacijama’ ili ‘borbenim i ratobornim boračkim udruženjima kojima se kao u Potočarima broj ne može utvrditi, još nije konačan.
Spomenimo samo političku prostitutku Zijada Bećirevića iz nekakvog ‘Instituta’ u Sloveniji’ ili ‘akademika’ iz Novog Pazara Kurtćehajića kojem se pridružio i akademik Abdulah Sidran poznatiji na ‘fejsu’ kao Nurija, antiDaytonca ‘guziju’ (ne gaziju) Nihada ­Aličkovića, famoznog Emira Ramića iz ‘instituta’ džamije u Canadi smo već opisali. Ostaje još da ne ‘preskočim’ Ćamila Durakovića i njegovu udrugu ‘Odgovor’ ako je još ima osim na platnom spisku FBiH, pa lovačkog mu jarana Orić Nasera i ahbaba Hamdiju Tigra Abdića oslobodioca pola Bosne i pola Hrvatske, pa Muradifa Pajta zv. Mrak nekadašnjeg ahbaba Alije Izetbegovića i njegovih 13 satelitskih telefona za ArBiH, grijeh bi bio ispustiti i advokata Ramu Atajića ‘stručnjaka za strano pravo’ sa sumnjivom diplomom i njegovom ‘pro bono’ uz 30% naknade za usluge te njegovog suradnika Sulajemana Tabakovića stručnjaka iz Zagreba u penziji kojem je kao i Atajiću pečat apostille vrhunac dokaza pravosnažnosti i izvršnosti presude stranog suda teške 100 milijardi nečega koja će, dok si rekao ‘Ramo’ srušiti Republiku Srpsku, te džemate dijaspore iz njihovog  predstavništva BiH u Washington DCu kojim diriguje ef. Kavazović, ‘mirotvorac’ iz Rijaseta sa horor očima i jezikom zmije.

Dodik pao, Dodik ustao
U ovim teškim zbivanjima za državu BiH kad se odlučuje hoće li je biti ili će nestati, bh mediji nam serviraju slatke priče od kuće i iz dijaspore kako je ‘Dodik pao’, kako mu je ‘odzvonilo’ ili je ‘na aparatima’ dok Dodik zajebava i BiH i pola Evrope sa sve Amerikacima i dok oni koji su plaćeni da spašavaju državu kao i ove kvazi diplomate bez pokrića mlate lovu i pišu slične ili iste ljubopitljive bajke, čekajući ‘Godota’. Čekajući Joe Biden-a na bijelom apačkom konju i NATO snage koje će ih braniti, a oni će za ogromnu lovu i pljačku neviđenih razmjera pisati pisma, pametovati, začikivati i podjebavati. Čak i one od kojih pomoć i savjete te rješenja očekuju. One ‘drugačije’ naravno hapsiti i procesuirati, corona nije smetnja.

Ide pismo, još zajedno nismo
Skoro smo već zaboravili na ove naše nezvanične a totalno zvanične ‘lobiste’, najnovije ‘otkriće’ je bivša izbjeglica iz Bihaća koja je svoju knjigu poklonila američkom predsjedniku i tako došla do susreta sa njim i njegovog emaila, Prije nekoliko sedmica (Amra Šabić El Rayess) sa tipičnim bošnjačkim prezimenom El Rayess se dosjetila kako odbraniti BiH i kako ‘pogurati’ Joe Biden-a, kako ga probuditi. Pa da konačno pomogne Bosni.
Nakon vezivanja zastava i ‘protesta’ po ulicama dijaspore uz 9. Januar, ova naša izbjeglica je napravila program i jednim klikom ako klikneš, ode pismo na stol Joe Biden-u, ‘sve riješeno’. A onda je Bošnjake i ponekog Bosanca ‘krenula karta’. Klikalo je i malo i veliko, i staro i mlado. Zatrpali Biden-a, nije spavao danima dok sve nije isčitao.
Međutim, odgovor američkog predsjednika je da se malo ‘poigram’ naslovima SDA glasila ne’Slobodna Bosna’ načisto ‘ohladio’ Bošnjake i BiH generalno. Sve osim vlasnika zarobljene države BiH, njima niko ništa ne može.

Joe je u odgovoru na njeno pismo koje je stiglo sa hiljade adresa (jer sve patriote su ‘klikale’, ko nije taj je pizda-koja izda) odgovorio onako kako se moglo i očekivati. Bezlično, uvijeno, neodređeno. Čak, usuđujem se reći diplomatski i očekivano. Ako već pljuješ i zapišavaš te napadaš izaslanike američkog predsjednika koje mjesecima šalje i plaća i ne želiš njihovo prisustvo a tražiš od njih pomoć (Palmera jer je srbijanski zet, Escobara jer je lopov, evropsku predstavnicu Eishorst Angelinu, je kao i svi ostali ‘navijaju’ za Čovića i Dodika), drugo se nije ni moglo očekivati u odgovoru ‘pospanog’ predsjednika.
Naime u poopširnom i ‘sve ti kažem a ništa nisam rekao’ odgovoru Joe je vazio o klimatskim promjenamma, o demokratji, o težnji da Amerika postane ‘lider u Svjetu’, o partnerstvu sa svojim partnerima, završavajući sa već poznatom dovom ‘Hižaslava’ Cerića Mustafe ‘God Bless America’. Kaoo da je samo Amerika u Božjim rukama.
Muk. Ništa o BiH, ništa o sms hiljade pisama, ništa o tome šta će sa nama biti’ i da li će i kako pomoći. Kada, ikako?
A ja nešto kontam, drugačije ne može ni biti niti se može išta više očekivati. Jer, ako vam raja ne valjaju oni koje sam vam poslao, šta hoćete od mene. I zašto bi išta važno napisao izbjeglici koja je napisala dobru knjigu (The cat I never named/Mačka kojoj nikad nisam dala ime) o svojim izbjegličkim mukama, kakve veze imaju mačke lutalice i država? I šta umjesto da se sastanem sa vlašću moram opšiti sa izbjeglicom koja je dostigla svoj ‘american dream’? Pa već smo se jednom Amra i ja sastali. Da pošaljem NATO trupe, da pucaju ili razdvajaju. Dok vi pišate i kenjate po svima. Po Evropi, po Americi?

Mrak medija i mrak politike
Ne mogu a da se ne prisjetim u moru silnih prijedloga kako razjebati Dayton i ukinuti Republiku Mrsku a to je onaj medijski oglođani prijedlog ‘akademika’ iz Novog Pazara Kurtćehajića kako će UN svojim ‘mišljenjem’ a Ramo Atajić advokat i Muradif Pajt ‘Mrak’ stručnjak za strano pravo’ ukinuti ovaj entitet dok si rekao ‘Mrak’. Hadžifejzović je toj budalaštini na Face TV davao sate i sate programa, dok je ‘Oslobođenje’ istim pravnim nakaradama Rame Atajića dalo desetke stranica novine, sve uz najave kako će stotine milijardi po presudi suda u New York-u biti naplaćene koliko odmah i kako će te mrske tvorevine nestati, samo je pitanje dana. Jer je presuda dobila apostlle pečat. Koji ‘sve rješava’. Pa ništa od toga ne bi a bilo je ‘gotov je’. Više tu mudrost niko ne spominje čak ni u šegi i zafrkanciji a mene sa baš dojmila, pisao sam o tome par puta, sad je ‘gotovo’ zbog izrečenih sankcija.
Ne radujem se Tite mi, međutim ponovit ću opet : izrečene sankcije Miloradu Dodiku su njegova nagrada a ne kazna. Uostalom iste ili slične ‘dobio’ je od Amerike i Bakir Alispahić još prije 20 godina pa ga eto milionski posluje živ i zdrav sa svim i svačim, najviše sa državom BiH i niko o tome ne priča. Ima čak i svoj medij (Patria), čudi me da ga nije ponekad na večeru pozvao i američki ambasador u BiH sa imenjakom Bakirom Izetbegovićem čiji je bio i savjetnik. Iste i slične sankcije dobili su i Mirsad Veladžić zet Čengića, pa umrli Hasan Čengić zbog šurovanja sa Irancima kao i Alispahić, pa bivši sekretar SDA Zukić, pa onaj Bakirov SDA jaran Šahinpašić Šaja što je prijetio svojim dušmanima silovanjima kćerki ‘kakvim Crncem’, najnoviji poklon sankciju ‘fasovao’ je i Mirsad Kukić sada bivši SDAovac i magnat  međutim niko to ‘ne banda’, svi su zapazili jedino sankcije Dodiku, ostali ‘sankcinisani’ posluju kao da su nagrađeni. Kao da nisu!

Niti iko priča zašto je Đemila Talić Gabrijel odlepršala natrag u Australiju a toliko je toga bila naobećavala malo manje od Denisa Bećirevića iz SDP klerikalnog okruga. Nakon što je kupila vilu hotel u Mostaru i nakon što su joj Sebija Seka Izetbegovići njeni doktori džabe spasili slomljenu nogu. A bila čak bh počasni konzul, pa kandidat za bh Predsjedništvo. Ne čuje se ni Sanela Jenkins koja je radi spašavanja Ejupa Ganića iz zatvora u Londonu dala pa onda od Silajdžića i vlasti naplatila svoje usluge za ‘bail’ iliti jamstvo. A obje su postale slavne i bogate ‘preko guzova’ to svi znamo, tako su i postale naše novije ‘diplomatkinje’. Brakom i posteljom sa bogatima.
Na sličan način je baronesom postala i izbjeglica Arminka Helić jer kod nas se ne rađaju baroni i baronese već sirotinja i političari, koja još mlati i prijeti NATO vojnicima i traži za bh evropski put a i ona i svi njeni baroni napustili EU, ne žele tamo.

Ko je još ostao? Da nas spasi? Hanka Grabovica, učiteljica Fethullaha Gulena u gradu Utica NY i Amra Šabić El Rayess te stotine i hiljade džamija i džemaat širom Amerike i Canade?
Žalosno. Pored toliko ambasadora, konzula i diplomatskih uhljeba raspoređenih stranačkim dogovorima ili nalogom Bisere Turković, niko ništa ne radi i ničemu ne doprinosi. A sve gazije, patriote kao i oni u poslaničkim klupama.
Dakle, ostaje ‘u se i u svoje kljuse’. Ili ‘na se i poda se’, bolje ovo drugo.
‘Ajde za početak da se nešto desi, da bar ima imalo nade, i ovo bi pismo prebolili, ionako će ga za par dana bh mafija u vlasti pretvoriti u zasluženu bitku i još zaslužniji sopsteni uspjeh. Ali jok!
Neka recimo za primjer Ramiz Salkić podpredsjednik Republike Srpske odstupi sa fukcije, tu ima zakonskog osnova kao i kod Dodika. Obojica su naime položili zakletvu da će štititi ustavni poredak svako svoje ‘države’. Dodik Bosne a Ramiz Republike Srpske. Međutim oba se zajebavajus sa ‘državom’ do bola. Ma kakvi, odustajem od daljnjih primjera. Kažu da uskoro otpočinje druga runda pregovora oko Izbornog zakona i Ustavnih promjena. Opet nam dolaze iste face a mi ih već osudili, spremili im konopac. Ni tu ne vidim ‘fajde’, ali nek’ se dešava. Bilo šta.
Mada od veresije nema ništa. Šta bi mijenjali kad je ovako najbolje.

U čitavom pismu Joe Biden-a, borca za demokratiju, mene je razočaralo najviše što nisam pročitao ovo. Uhapsiti vlastodržce, oteti im moć i imovinu, napraviti pravi izborni zakon i pomesti mafiju.
Sve drugo, uključujući i sankcije i susret Komšića sa Papom čista je naša poznata bljuzga od politike. U kojoj zdušno učestvuje i raja koja pišti od muke i bola, od besparice ali iz kaljuge ne želi izaći. Ima dijaspore umjesto socijale, ima narodnih i merhamet kuhinja. Ima pušaka i uniformi, imaš ‘svoju’ vlast koja se samo hvali koliko zarađuje i koliko su harača ukupili, kud ćeš više.
A kad ono najpotrebnije neće ni Biden, kako onda očekivati da to razriješe bivše izbjeglice a sada ‘uticajne’ gospođe ili blentavi a dobro plaćeni analitičari?

photo : Joe Biden i Amra Šabić El Rayess na jednom od susreta, arhiv